Povreda bubrega dovodi do disfunkcije i oboljenja bubrega. Međutim, povreda bubrega može da se javi u raznim oblicima. Jedan je toksična povreda usled unošenja farmaceutskih lekova, rekreativnih droga, toksičnih teških metala, pesticida, herbicida i razređivača.
Daleko najčešći uzrok oboljenja bubrega jeste povreda od patogena, do koje dolazi kada virus ili bakterija uđu u bubreg putem krvnih sudova ili urina mog trakta. Najčešći virusi koji ovo izazivaju jesu HHV-6, HHV-7 i EBV – a na njih medicinska istraživanja i nauka ne obraćaju pažnju kada je u pitanju bolest bubrega. Kada virus napravi upalu u bubregu, lekar će često pogrešno verovati da to zapravo imunosi- stem napada žlezdu. Što se tiče tumora i cisti na bubrezima, bilo da su benigni ili maligni, virusi igraju ulogu i u njihovom stvaranju. U slučaju bakterijskih bubrežnih infekcija, streptokok je uobičajen uzrok; on je takođe odgovoran za infekcije urinarnog trakta koje mogu da prerastu u teške bubrežne infekcije.
Naravno, i hrana igra svoju ulogu. Ishrana bogata proteinima skraćuje život bubrega. Popularnost visokoproteinskih dijeta prilično je iznenađujuća s obzirom na to da su čak i medicinska istraživanja i nauka svesni da ljudi makar i s blagim bubrežnim tegobama ne smeju da unose previše proteina. Visokoproteinska ishrana bogata je i mastima, a ta kombinacija prilično opterećuje bubrege, zakrčuje ih, umara i priprema teren za patogene, ili za bilo koji drugi izvor tegoba, da se bubrezi gurnu preko ivice.
Naročito ako ste na dijalizi ili prolazite kroz drugu komplikovanu proceduru vezanu za bubrege, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što bilo šta primenite na svoj život, uključujući i sok od celera. Ako ga vaš lekar odobrava, znajte da je sok od celera blag za bubrege i da u malim dozama može da bude veoma koristan. Kao i sa svakim bubrežnim problemom ili bolešću, velike doze bilo čega nisu idealne, bilo da su to velike doze leka, životinjskog proteina, biljnog proteina ili nekih suplemenata. Čak i sa sokom od celera moramo da budemo pažljivi i da vodimo računa jer više ne znači da će biti bolje za bubrege koji su oslabljeni i problematični. Male doze soka od celera ljudima koji pate od bubrežnih bolesti mogu da pruže minerale u tragovima, vitamin C i natrijumove grupisane soli za borbu protiv patogena odgovornih za većinu bubrežnih disfunkcija. Takođe, male doze soka od celera pomažu da se bubrezi povrate od toksične štete koju su im naneli izvori kao što su izlaganje hemikalijama ili dugotrajno izlaganje prevelikoj količini proteina. Kada su bubrezi oslabljeni, nadbubrežne žlezde se takođe muče, a biljni hormoni soka od celera pomažu i njima.
Sok od celera pomaže i da se umanji i razgradi kamenje u bubregu, koje nastaje od ishrane pune proteina i masti. Kamen u bubregu može da bude zasnovan ili na proteinima, ili na kalcijumu, ili ponekad na oboje. Sok od celera buši i probija kamenje, tako da ono može da se razloži. Odličan je i kao preventiva za kamen u bubregu, lako ne daje potpunu sigurnost da vam se neće stvoriti kamen u bubregu ako i dalje jedete masnu hranu, može da suzbije neke od efekata prezasićenosti proteinima i mastima.