Divertikulitis može da se javi zbog jedne od dve različite vrste bakterija: ešerihije koli ili streptokoka. Pretežno je streptokok uzrok i stvara dugoročniju upalu, koja dovodi do divertikulitisa. Divertikulitis izazvan streptokokom obično nastaje kasnije u životu zato što streptokokama mogu biti potrebne godine da se razmnože van tankog creva i da počnu da grade džepove u debelom crevu. Često streptokok u sistemu takođe izaziva barem još jedan problem s ovog spiska, što je dovelo do upotrebe antibiotika rano u detinjstvu, i to je streptokokama omogućilo da rastu i da s vremenom ojačaju.
Obično divertikulitis ne izaziva agresivan tip streptokoka. U pitanju je jedan od blažih varijeteta koji se tu kolonizovao decenijama. Ponekad streptokok i ešerihija koli rade zajedno, kao različiti insekti u rupi u drvetu, i obe bakterije pronalaze različitu hranu koju vole, sarađujući dok prave džepiće poznate kao divertikule.
Sok od celera čudotvoran je za divertikulitis zato što njegove natrijumove grupisane soli ulaze u divertikule jamice i rupice koje se stvaraju u debelom crevu. Sok od celera čisti džepove pune streptokoka i ešerihije koli i eliminiše rane omogućavajući sluzokoži debelog creva da počne da se isceljuje.